We dwoje

Rzeczy, które cementują związek

03/05/2017

Jak to się dzieje, że niektórzy ludzie potrafią być ze sobą 20, 30, a nawet 50 lat i nie pozabijać się wzajemnie? Mimo kłótni, nieporozumień, walki o swoje racje, potrafią się dogadać i żyć dalej razem. Pomijam tu oczywiście ludzi, którzy dobrali się na zasadzie fascynacji wyglądem zewnętrznym, bo w takim wypadku to wypali się na dłuższą metę. Mam na myśli ludzi, którzy po prostu pasują do siebie. Pod względem intelektualnym, mentalnym i uczuciowym. Jaki jest ich sekret? Jak stworzyć mocny związek?

 

Myślę że jedną z rzeczy, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest sposób w jaki rozmawiasz ze swoją drugą połówką. Czy okazujesz zainteresowanie tym, co się dzieje w jej życiu. Zadajesz pytania jak minął dzień, co ciekawego się dzisiaj działo. Czy rozmawiacie o tym, jak widzicie Wasz związek. Pytania o przyszłość na pierwszy rzut oka wydają się nieco dziwne. Zwłaszcza, jeśli macie po 16 lat i całe życie przed sobą, ale z wiekiem przychodzi taki moment, że trzeba się zastanowić co dalej.

Czy pasujecie do siebie, czy lubicie spędzać ze sobą czas. Czy myślicie w ten sam sposób. I czy się w ogóle znacie. Bo najgorszą rzeczą, jaka może się stać, to obudzić się pewnego dnia obok osoby, z którą żyjesz 5 lat i uświadomić sobie, że tak naprawdę, to niewiele o niej wiesz. Nie wiesz co je na śniadanie, jaki jest jej ulubiony kolor, jakie ma marzenia. Zastanów się nad tym.

Kolejną sprawą jest to, w jaki sposób się kłócicie. Kłótnia to rzecz absolutnie normalna, która wynika z różnicy poglądów. Natomiast rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę jest to, jak się zachowujecie podczas takowej. Czy forsujecie swoje zdanie, nie dając dojść do głosu drugiej osobie, starając się ją zakrzyczeć, lub udowodnić, że to co myśli jest głupie? Czy wyłączacie na chwilę swoje ego, słuchacie tego co Ona do Ciebie mówi i staracie się ją zrozumieć. Czy kierujesz się zasadą „Bo ja chcę mieć rację”, czy „Chcę się z Tobą dogadać”.

Czy potrafisz przyznać się do błędu, kiedy faktycznie go popełniłeś.  Nikt nie jest ideałem. Błędy przytrafiają się one każdemu. To ludzka rzecz. Ale czy jesteś zdolny by powiedzieć „Faktycznie, to był mój błąd”. To czasami jest najtrudniejsze. Schować dumę do kieszeni i zgodzić się z tym, że nie zawsze możesz mieć rację.  Czy raczej starasz się tak odwrócić kota ogonem, żeby mimo wszystko wyszło na Twoje.

I w końcu, czy potrafisz przepraszać, kiedy dasz dupy? Kiedy powiesz coś co wydaje się śmieszne, ale tak naprawdę jest idiotyczne i dodatkowo obraża drugą połowę. Spojrzeć w oczy i powiedzieć „przepraszam, to było głupie”. Czy idziesz w zaparte i oburzasz się nie rozumiejąc, jak Ona może być smutna, bo przecież to był tylko żart.

 

Pamiętaj, że to co dajesz, zawsze do Ciebie wraca. Jeśli dajesz drugiej osobie to co w Tobie najlepsze, ona odwdzięczy Ci się tym samym. Traktuj ją tak, jak sam chciałbyś być traktowany. W końcu to, co szkodzi Tobie, szkodzi i jej. Chciejmy więcej słuchać, widzieć i rozumieć. Oczywiście nie zawsze to będzie gwarancją tego, że przeżyjecie ze sobą pół wieku. Ale podniesie to jakość Waszej relacji. Bo w końcu o to w tym chodzi. Dlatego staraj się każdego dnia, wnosić swój związek na wyższy poziom.

 

Pjona,
Konrad

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *