Uncategorized

Niezależność

07/06/2017

   Dlaczego ludzie tak bardzo starają się na siłę oddzielić od reszty? Dlaczego tak często przewija się w rozmowach z ludźmi sformułowanie o pragnieniu niezależności: od innych ludzi, niezależności finansowej. Czy naprawdę co drugi człowiek chciałby być jak najmniej przywiązany do otaczającego go Świata?

Myślę, że zależność kojarzy się ludziom z poczuciem ograniczenia własnej wolności. Niemożnością w pełni decydowania o sobie samym, bo jest ktoś lub coś, co wiąże nam ręce. Być może tak jest, ale w całej tej sytuacji, należy zwrócić uwagę na jeden fakt. Człowiek jest istotą stadną, lgnącą jeden do drugiego. Wynika to z naszej historii. Kiedyś uznaliśmy, że bezpieczniej jest polować na mamuty w grupie, dlatego łączyliśmy się w nie, zakładaliśmy wioski i budowali miasta. Bo w kupie raźniej. Kiedy jeden z członków społeczności nie potrafił zbudować domu, szedł do drugiego, który to potrafił. Kobiety dbały o dom a mężczyźni targali do niego mięso. Każdy znał swoją rolę w społeczeństwie, które wzajemnie się uzupełniało. Obecnie zmieniły się tylko rzeczy, od których jesteśmy zależni. Potrzebujemy elektryczności, bieżącej wody, kuchenki gazowej i telefonu.

Fajnie jest mieć pieniądze, bo one dają pewną wolność. Mieć tyle siana, żeby zapewnić sobie spokój choć w jednej dziedzinie życia. Ale również od nich jesteśmy zależni. Nigdy nie wiadomo, jak długo utrzymają swoją wartość nabywczą i czy za pół roku inflacja nie uszczupli Twojej fortuny.

Fajnie jest pobyć samemu, poświęcić sobie trochę czasu, ale później i tak człowieka zacznie ciągnąć do człowieka.

Fajnie jest się wyciszyć, wyłączyć telefon i pojechać w Bieszczady. Ale to tylko chwila. A potem prawdziwa natura człowieka da o sobie znać i ściągnie do innych ludzi.

Mimo wszystko pamiętaj, że w świecie zależności, w świecie w którym żyjemy, po prostu nie da się być niezależnym. Myślisz, że nie potrzebujesz drugiej osoby, że świetnie się czujesz będąc samemu? Ciekawe jak długo wytrzymasz bez znajomych. Uważasz, że masz wolny zawód, dlatego jesteś szefem dla siebie samego? Nieprawda. Twoim szefem jest każdy klient, który da Ci zlecenie i to od nich jesteś zależny. Możemy powiedzieć, że w danym momencie nie potrzebujemy czegoś: pieniędzy, towarzystwa, partnera. Ale nie będzie tak przez całe życie. Wszyscy jesteśmy zależni od siebie. Jesteśmy ogniwem w łańcuchu, którego końca być może nie jesteśmy nawet świadomi.

Dlatego nie warto gonić za stanem, jakiego nigdy nie będziemy w stanie osiągnąć. Zamiast tego dostrzeżmy, jak bardzo złożony jest ten świat. Im lepiej zrozumiesz zasady nim rządzące, tym lepiej będzie Ci w nim szło. Tylko tyle i aż tyle.

 

Pjona,
Konrad

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *